Eluringikeskus kerkib jõudsalt

Sügisvärvides Eestimaad taevast vaatavad rändlindude parved imetlesid Eluringikeskuse hoone ehitamist.
Sügisvärvides Eestimaad taevast vaatavad rändlindude parved imetlesid Eluringikeskuse hoone ehitamist.

Rõõm on näha, kuidas unistus Tartu Eluringikeskusest võtab järjest konkreetsemat kuju. 21. septembril asetasime koos EKB Liidu juhtide ja Tartu Linnavalitsuse esindajatega hoonele nurgakivi. Eriline rõõm oli sellest, et mitmed osalejad olid ka 1992. aastal Kõrgema Usuteadusliku Seminari nurgakivi paigaldamisel, mis on märk sellest, et kui ka ajad ja vormid muutuvad, läheb jumalariigi töö edasi!
Kuigi keskuse avamist planeerime 2022. aasta sügisesse, on ettevalmistustöid erinevatel tasanditel palju. 1. oktoobrist asus tööle Tartu Eluringikeskuse juhatajana Ines Kerikmäe, kes koordineerib kogu sisulist kontseptsiooni, alustades personali värbamisest ja koolitusprogrammide loomisest kuni tehnilise paberi/kompuutrimajanduse korraldamiseni välja. Julgust sellel teekonnal lisab, et meil on nii Eestis kui väljaspool häid sõpru, kellelt õppida ja kogemusi hankida.


Eluringikeskuse äsja formeeritud meeskonna viis liiget võisid 11.–14. oktoobril külastada Saksa Baptistiliidu diakooniakeskusi Hamburgis. Õppereis oli väga hästi ette valmistatud, kuna KUSi Vana Testamendi õppejõud Ermo Jürmat seob 40-aastane sõprus oma kolleeg Stefan Stiegleriga, kes töötas aastail 2006–2019 Immanuel-Albertieneni Diakoonia juhatuses, eelkõige hoolduspersonali välja- ja täiendõppe alal. 6800 töötajaga kontsern omab seitsmel liidumaal 87 asutust ambulatoorseks ja statsionaarseks haiglahoolduseks, vanade abistamiseks, pakub hospiitsteenust ja toetatud elamist vanuritele.

Saksamaa elanikkonna vanuseline struktuur on meile üsna lähedane ja probleemid sarnased. Ka neid on räsinud koroona ja seepärast on keskus 98% ulatuses saanud kaks vaktsiini; hoolealustel oli kolmas doos juba käes ja kogu personal saab selle oktoobri lõpuks. Võisime tutvuda nii ravi- kui hoolduspoolega, kuulda ekspluateerimistarkusi ja takseerida detailideni läbimõeldud ruume: sünnituspalatist rõduga üksiktoani ja kohvikunurkadest kirikusaalini. Tornkraanad tunnistasid, et töö laieneb.

St. Michaelise kirikutorni vaateplatvormil (kõrgus 106 m, 453 trepiastet) näitas Stefan Stiegler meile 2,7 miljoni elanikuga Hamburgi liidumaa diakooniaasutuste asukohti. Foto: Meelis Kibuspuu.
St. Michaelise kirikutorni vaateplatvormil (kõrgus 106 m, 453 trepiastet) näitas Stefan Stiegler meile 2,7 miljoni elanikuga Hamburgi liidumaa diakooniaasutuste asukohti. Foto: Meelis Kibuspuu.

Samuti väisasime baptistide teist diakooniakeskust Tabea, kes 30 aastat tagasi toetas Tartu seminarimaja ehitamist ja innustas selle kõrvale kristliku vanadekodu rajamist, milleks Emajõelinn toona paraku toetust ei pakkunud. 
Külalislahkus ja teenimisvalmidus, millega meid kui alustajaid võõrustati, vastas kõiges nende motolausele ‒ „Parimates kätes“. Põhjalikult vastati meie poolt ettesaadetud 28 küsimusele ja lisati veel rohkesti juurde.

Saime kinnitust, et oleme mitmetes asjades õigel teel, aga samas on meil sealsest 114-aastasest kogemusest veel meeletult palju õppida. Eriti südantsoojendav ja julgustav oli nende poolt pikaajalise koostöö pakkumine.
Oleme tänulikud kaaspalvete eest, sest vajame kahtlemata tarkust mitmetahuliste ettevalmistusprotsesside käigus. Lähikuudel valmivad esmased tutvustusmaterjalid ja koduleht.

Seniks on võimalik registreerida enda huvi elama- ja tööleasumise või mistahes koostöö teemal aadressil: ines@eluring.ee.

Henri Lehtsaar, Eluringikeskuse projektijuht